Kripto Borsası İnceleme Coin Analizi Teknik Analiz

Tether (USDT) Nedir, Nasıl Alınır? | En Güvenilir 5 USDT Platformu

Son Güncelleme:  3 Mart 2023
Gate.io kayıt

Tether (USDT), 1 ABD doları değerine sabitlenmiş bir stablecoindir. Fiyatı her zaman 1 USD olarak kalır ve değişmez.

Kripto yatırımı ile ilgilenenlerin yakından bildikleri USDT, son dönemlerin en popüler kripto para birimlerinden biridir. Daha önceki dönemlerde işlem çifti olarak BTC, ETH’nin seçilmesi, yatırımcıların varlıklarını satarken Bitcoin ya da Ethereum değerinin düşmesi ile zarar etmeleri, yükselişte ile kar etmelerini sağlıyordu. Ancak bu durum %50’lik bir risk içermekteydi.

Sabit coinler ya da diğer adıyla stablecoinlerin piyasaya sürülmesi ile birlikte yukarıdaki risk ölçüsü de ortadan kaldırılmış oldu. Çünkü sabit coinler, genel olarak bir para birimine eş değer olarak sunulur. Tether (USDT), ilk stablecoindir ve bu altcoinin fiyatı da sürekli 1 ABD dolarına eşittir.

Tether (USDT) nedir?

Tether (USDT)

USDT, 2014 yılında Tether Limited Şirketi tarafından Hong Kong merkezli olarak oluşturulmuş sabit coindir. Tether, Omni Layer prokolü kullanarak Bitcoin blok zinciri üzerine inşa edilmiştir ve ABD dolarının değerine sabitlenmiştir. 1 USDT’nin değeri her zaman 1 USD’ye eşittir.

Tether’in (USDT) Avantajları

Tether, birçok yönden yatırımcısına avantaj sağlayan sabit bir coindir. Özellikle istikrarlı olması, en büyük avantajı olarak değerlendirilir. Tether’in (USDT) değeri ABD dolarının değerine sabitlendiği için fiyatı değişmez ve sürekli olarak 1 dolara eşittir.

Yatırımcılar, bir altcoin satışını USDT işlem çifti ile gerçekleştirdiklerinde varlıklarını korumayı başarırlar. Yani daha önceki dönemlerde olduğu gibi Ether ya da Bitcoin işlem çiftleri ile takas yapılırken ortaya çıkan riskten korunurlar.

Tether’in (USDT) en büyük diğer avantajı da likiditesinin yüksek olmasıdır. Kripto para borsaları tarafından yaygın olarak kabul edilen Tether, bu avantajı sayesinde diğer altcoinlerle ya da fiat para birimleri ile kolayca takas edilmesini sağlar.

USDT’nin böyle bir özelliğe sahip olması yatırımcıların hızlı bir şekilde pozisyona girmelerine ya da çıkmalarına yardımcı olur.

Havale işlemlerinde de kullanılabilen Tether (USDT), bu yönüyle de diğer altcoinlere göre daha fazla avantaj sağlamaktadır. Bitcoin, Ethereum, DOGECoin ya da XRP transfer edildiğinde ortaya çıkan yüksek komisyon ücretleri, Tether transferinde oluşmaz. TRC20 ya da BEP20 ağı ile transfer işlemleri gerçekleştirildiğinde çok düşük komisyon oranları ile hızlı bir şekilde transfer işlemi gerçekleşir.

Tether (USDT) Nasıl Çalışır?

Tether (USDT), “para basma” adı verilen bir süreçle oluşturulmaktadır. Tethter Limited, bir banka hesabına ABD doları yatırarak yeni USDT tokenleri oluşturur ve bu dolar daha sonra yeni tokenlerin desteklenmesi amacı ile kullanılır. Bu da her zaman toplam USDT arzını destekleyen eşdeğer miktarda ABD dolarının olacağı anlamına gelir.

Tether (USDT) Nasıl Desteklenir?

Yatırımcıların yakından ilgilendikleri USDT, Tether Limited Şirketi taraşından rezervde tutulan ABD doları ile desteklenmektedir. Her oluşturulan USDT token için rezervde tutulan eşdeğer miktarda ABD doları bulunur. Bu, toplam USD arzının her zaman ABD doları ile desteklenmesi anlamına gelir.

Tether (USDT) Eleştirisi

Kripto paralar, genel olarak Bitcoin’in (BTC) 2009 yılında piyasaya sürüldüğünden beri sürekli olarak bir kesim tarafından eleştiriye tabii kalmıştır. Tether (USDT) de aynı şekilde eleştirilerle karşı karşıya kaldı.

En büyük eleştirilerden biri Tether Limited’in rezervlerinin şeffaf bir denetimini sağlamamış olmasıdır. Bu durum USDT’nin tamamen ABD doları ile desteklenmeyeceğiniz dair endişelere yol açmıştır.

Tether ile ilgili bir diğer eleştiri ise Bitcoin fiyatının manipüle etmek için kullanıldığı yönündedir. Bu konuda New York Başsavcısı, 2019 yılında Tether Limited’i 850 milyon dolarlık müşteri ve kurumsal fon kaybını örtbas etmek için USDT kullanmakla suçlamıştır.

Tether (USDT) Dezavantajları

Tether’in (USDT) yatırımcılar sağladığı avantajlar kadar dezavantajlarının olduğunu da kabul etmek gerekir. Aşağıda, USDT’nin dezavantajları hakkında ayrıntılı bilgilere yer verdik.

Merkezi Kontrol: Kripto paralar, merkeziyetsiz olarak çalışırlar. Ancak Tether böyle değil. Tethter Limited tarafından kontrol edilmesi, bir kripto para olarak değerlendirildiğinde risk anlamını taşır. Bu durum, çoğu kripto paranın merkezi olmayan yapısına aykırıdır ve Tether’in (USDT) uzun vadeli sürdürülebilirliği hakkında soru işaretlerine neden olmaktadır.

Düzenleyici Riskleri: Tether’in (USDT), 1 ABD dolarına eşit olması, ABD başta olmak üzere birçok ülkede düzenleyici incelemeler karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Rezervlerin şeffaf olmaması ve fiyat manipülasyonu iddialarının sık ortaya atılması, düzenleyiciler arasında endişelere yol açmaktadır.

Karşı Taraf Riski: Tether (USDT) karşı taraf riskine tabi bir sabit coindir. Bu da USDT’nin değerinin Tether Limited’in güvenirliğine bağlı olduğu anlamına gelmektedir. Şirketin başarısız olması veya iflas etmesi durumunda USDT değeri keskin bir şekilde düşüş yaşayabilir.

Piyasa Riskleri: Tether (USDT) istikrarlı olacak şekilde tasarlanmış olsa da değeri piyasa koşullarına bağlı olarak dalgalanabilir. Yani diğer altcoinler kadar likit olmayabilir ve bu da belirli piyasa koşullarında alım satımının zorlaşmasına neden olabilir.

Sonuç olarak incelediğimizde, hali hazırda yatırımcıları için Tether (USDT)’in bir risk içermediğini söyleyebiliriz. Ancak bu, “hiçbir zaman riskli değildir” anlamına gelmemelidir. Nihayetinde yakın dönemde Terra Luna’nın iflas etmesi ve akabinde fiyatın sıfırlanması ile karşı karşıya kaldık.

Tether USDT Nasıl Alınır?

USDT, tüm kripto borsalarında kabul görmüş ve listelenen bir stablecoindir. Binance, Gate.io, ByBit, Huobi gibi global borsalar, Bitexen, ICRYPEX, Paribu, BTCTurk ve diğer yerel kripto borsalarında da listelenen USDT satın almak için öncelikle en iyi kripto borsaları arasından seçim yaparak bir hesap oluşturmanız gerekmektedir.

Hesabınızı oluşturup KYC doğrulaması yaptıktan sonra fiat para birimleri ile ya da varlıklarınızda bulunan diğer altcoinlerle Tether (USDT) alım-satımı yapabilirsiniz.

Tether (USDT) Alınabilecek En İyi Kripto Borsaları

Kripto borsaları, herhangi bir devlet güvencesi altında olmayan platformlar oldukları için seçim yaparken güvenilir olmalarına dikkat edilmelidir. Aşağıda listelediğimiz en iyi kripto borsaları ile USDT alım satımına başlayabilirsiniz.

Bitcoin Nedir?Ethereum Nedir?
Borsa Yatırma Yöntemleri İtibari Paralar Kripto Para Sayısı Siteye Git
Fiat, Coin 3+ 1602+ Kayıt Ol
Fiat, Kredi kartı, Coin 11+ 384+ Kayıt Ol
Fiat, Coin 6+ 346+ Kayıt Ol
Fiat, Kredi kartı, Coin 50+ 588+ Kayıt Ol
Coin - 1493+ Kayıt Ol
Coin 48+ 790+ Kayıt Ol
Fiat, Coin 1+ 90+ Kayıt Ol
Fiat, Coin 1+ 90+ Kayıt Ol
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

YASAL UYARI: Kripto para birimleri, yüksek volaliteye sahip, yüksek risk içeren dijital paralardır. Kripto borsaları değerlendirmesi yaparken, kullanıcı yorumları, işlem ücretleri, güvenlik katmanları gibi özelliklerini değerlendirerek yaptık. Fakat hiçbir borsa ile ortaklığımızın bulunmadığını, bilgilendirmelerin tamamen “araştırma” yöntemi ile elde edilen verilerden oluştuğunu bilmenizi isteriz.

Bunlara da Göz Atın
Verified by MonsterInsights