Nedir?

Kripto paralar hakkında merak ettiğiniz tüm ayrıntıları bu sayfamızda bulabilirsiniz. Bitcoin nedir, nasıl alınır, Ethereum nedir, nasıl alınır, hangi borsalarda listelenmektedir gibi tüm ayrıntıları, aşağıda yer alan tablodan tıklayarak detaylarını öğrenebilir, satın almak istediğiniz borsanın üzerine tıklayarak üyeliğinizi oluşturarak coin alım-satımına başlayabilirsiniz.

Coin Adı Bilgi Binance Gate.io ByBit
Bitcoin (BTC) Nedir? Satın Al Satın Al Satın Al
Ethereum (ETH) Nedir? Satın Al Satın Al Satın Al
Tether (USDT) Nedir? Satın Al Satın Al Satın Al
BNB Nedir? Satın Al Satın Al Satın Al
USDC Coin Nedir? Satın Al Satın Al Satın Al
XRP Nedir? Satın Al Satın Al Satın Al
BUSD Nedir? Satın Al Satın Al Satın Al
Cardano (ADA) Nedir? Satın Al Satın Al Satın Al
DOGE Coin Nedir? Satın Al Satın Al Satın Al

Kripto Para Nedir?

Kripto para, internet üzerinden tasarlanmış, merkezi bir otoriteye bağlı olmayan, Blockchain teknolojisi kullanılarak siber saldırılara karşı korunaklı hale getirilen dijital paralardır. 

Kripto paralar, günümüzde yaygın şekilde kullanılan, hatta devlet otoriteleri tarafından desteklenen dijital paralardır. Merkeziyetsiz özelliğe sahip olması, devletlerin ya da hükümetlerin herhangi bir şekilde müdahale edememesini etkilemektedir. 

Banka kartları ya da sanal kartlar gibi düşünülebilen ancak en büyük farkı, banka kartı, kredi kartı veya sanal kartlar gibi bir otoritenin müdahalesine açık olmamasıdır. Bu nedenle kripto paralar, hem güvenirlik açısından hem de finansal özgürlüğü sağlaması açısından banka ürünlerine göre daha güvenlidir. “Kriptoloji” sistemi kullanılarak tasarlanan kripto paralar, (decentralized) bir sisteme sahiptir. 

Kriptoloji Nedir?

Kriptoloji, bir şifreleme bilimidir. Kısaca verilerin bir sisteme göre şifrelendirilmesine verilen isimdir. Kripto paralar da kriptoloji teknolojisi kullanılarak üretilirler. Hash fonksiyonları gibi algoritmalar kullanılarak üretilen kripto paralar, daha sonra borsalar tarafından listelenerek alım-satıma açılır. 

Kripto Para Tarihi

Kripto paraların tarihi aslında Bitcoin ile başlamadı. 90’lı yıllarda teknolojinin yüksek bir seviye atlamaya başladığı dönemlerde Flooz, Beenz ve DigiCash gibi sistemler geliştirildi. Ancak geliştirilen bu sistemler, dolandırıcılık, sahtekarlık gibi durumlara neden olduğu için çok uzun süre ayakta kalamadı. 

2009 yılında Satoshi Nakamoto kod adıyla ortaya çıkan kişi ya da kişiler tarafından Bitcoin geliştirildi. Bu dönemden sonra kripto paralar için yeni bir tarihin yazıldığını söyleyebiliriz. 

Kripto Paralar Güvenli mi?

Genel olarak paraların güvenliğini sağlayabilmek için bankaların kullandıkları sistemler devreye girer. Bu yöntemde, bir defa kullanılan bir paranın yeniden basılmasını engellemek için bankalar bir otorite görevi görürler. Bu da paranın mahremiyetini bozar ve finansal özgürlüğün yolunu tıkar. 

Merkezi olmayan kripto paralarda ise bu durumun önüne geçmek için sistemin her parçasının onay vermesi gerekmektedir. Blockchain üzerinden yapılan bu işlemin şeffaf olması herkes tarafından görülebilirliğini sağlar. 

 

En İyi Kripto Borsaları

En iyi kripto borsaları incelemesini değerlendirerek daha güvenilir ve hızlı işlem yapabilirsiniz. Global ve yerel kripto borsalarının sunduğu ayrıcalıklardan faydalanmak ve alım-satım yaparken daha düşük komisyon ücreti ödemek için aşağıdaki en iyi kripto borsaları listesini değerlendirmenizi öneririz.

Borsa Yatırma Yöntemleri İtibari Paralar Kripto Para Sayısı Siteye Git
Fiat, Coin 3+ 1602+ Kayıt Ol
Fiat, Kredi kartı, Coin 11+ 384+ Kayıt Ol
Fiat, Coin 6+ 346+ Kayıt Ol
Fiat, Kredi kartı, Coin 50+ 588+ Kayıt Ol
Coin 1493+ Kayıt Ol
Coin 48+ 790+ Kayıt Ol
Fiat, Coin 1+ 90+ Kayıt Ol
Fiat, Coin 1+ 90+ Kayıt Ol
Güncel Kripto Para Fiyatları
Bunları da İnceleyin