Kripto Borsası İnceleme Coin Analizi Teknik Analiz

En İyi Vadeli İşlem Borsaları 2023: Binance, Gate.io, Huobi, Bybit ve MEXC

Son Güncelleme:  13 Mart 2023

En iyi vadeli işlem borsaları ile ilgili yaptığımız değerlendirmemizi inceleyerek daha isabetli karar vererek yatırım yapmaya başlayın.

Kripto para yatırımcılarının dikkat etmesi gereken birçok detay var. Son dönemlerin popüler kripto ticareti haline gelen vadeli işlem ise yatırımcılara kripto para piyasasında daha karlı yatırım fırsatları sunuyor.

Bu yazımızda en iyi 5 kripto vadeli işlem borsasını sizin için değerlendirdik. Detaylı analizlerimizi okuyarak yatırımcılarınızı daha akıllıca yapmaya başlayabilirsiniz. Kaçırmayın!

En İyi Vadeli İşlem Borsaları

En iyi vadeli işlem borsaları
Borsa Trading volume(24h) Piyasa Yapıcı Ücretleri Piyasa Alıcı Ücretleri Piyasa Sayısı Kayıt Ol
$81,447,045,439 0.02% 0.04% 258 Tıklayın
$3,233,163,622 0.015% 0.05% 43 Tıklayın
$3,301,822,346 0.02% 0.04% 64 Tıklayın
$18,124,963,239 0.01% 0.06% 202 Tıklayın
$5,577,037,141 0% 0.02% 190 Tıklayın

Vadeli işlemler, yatırımcıların risk yönetimine bağlı olarak yüksek getiriler elde etmelerini sağlayan bir fırsat ticaretidir. Spot alım satımlara göre daha kısa sürede alım-satımın gerçekleştirildiği vadeli işlemlerde, borsa seçimi oldukça önemlidir. Sizler için değerlendirdiğimiz en iyi kripto vadeli işlem borsaları; Binance, Gate.io, Huobi, ByBit ve MEXC Global borsalarını inceleyerek yatırımlarınızı daha güvenli bir şekilde yapmaya başlayabilirsiniz.

Vadeli işlem borsaları, yatırımcılara risk yönetimi sağlamanın yanı sıra daha yüksek getiriler elde etme fırsatı sunar. Bu makalede, Binance, Gate.io, Huobi, Bybit ve MEXC gibi en iyi vadeli işlem borsalarını inceleyeceğiz.

Vadeli kripto borsaları, yatırımcıların bir varlığın gelecektir fiyat hareketlerine karşı koruma sağlamalarını veya bir varlığın gelecekteki fiyat artışlarından kar elde etmelerini sağlayan finansa araçlardır. Bu nedenle yatırımcılar açısından vadeli işlem borsaları son derece önem taşır.

İşte vadeli işlem yapmaya başlamadan incelemenizi önerdiğimiz en iyi vadeli işlem borsaları…

1- Binance Futures

Binance kayıt

Dünyanın en büyük kripto borsası Binance, işlem hacmi açısından ilk sırada yer alır. Vadeli işlemler alanında da oldukça başarılı bir platform olan Binance Futures, yüksek kaldıraç oranlarına sahip ve birçok farklı kripto para birimini vadeli işlemde sunan bir borsadır.

Kullanımı kolay bir arayüze sahip olması, düşük işlem ücretli olması ve yüksek likiditeli olmasından dolayı yatırımcıların en çok tercih ettikleri en iyi vadeli işlem borsaları arasında yer alan isim Binance Futures’tir.

Binance ayrıca, Türkiye’de yatırımcıların kolay bir şekilde Türk Lirası ile yatırım yapmalarını kolaylaştırmak için Binance TR uygulaması sunmaktadır.

Gate.io Futures

Gate.io kayıt

Vadeli işlem borsaları arasında en çok tercih edilen bir diğer platform ise Gate.io’dur. Gate.io, dünyanın en büyük 20 borsası arasında yer alır. Kullanıcılarına vadeli işlem yapma imkanı sunan borsada 100X kaldıraç oranına kadar işlem yapılabilmektedir.

Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple, Bitcoin Cash, Dogecoin, SHIBA gibi birçok farklı kripto para birimi ile vadeli işlem yapma imkanı sunan Gate.io, güvenilir, hızlı ve düşük işlem ücretli kripto borsasıdır.

Gate.io’nun kullanıcısına sağladığı birçok avantaj vardır. Bunlar arasında en çok göze çarpan avantajı ise Gate TR uygulaması üzerinden Türk Lirası yatırma işleminin yapılabilmesidir. Yüksek likiditeli bir borsa olmasından dolayı futures işlemlerde anlık alım-satımlar daha hızlı gerçekleşmektedir.

Huobi Futures

Huobi kayıt ol

En iyi vadeli işlem borsaları arasında yer alan Huobi, dünyanın en büyük ilk 10 borsasından biridir. Bitcoin, Ethereum, EOS, Litecoin, Ripple ve birçok farklı altcoin seçeneği ile vadeli işlem yapmayı sağlayan Huobi Futures, yüksek likiditeye sahip olduğu için işlemler anlık olarak gerçekleşir.

Huobi vadeli işlem komisyon ücretleri, diğer borsalara göre daha düşüktür. Buna ek olarak yüksek kaldıraç oranlarına sahip olması, kullanıcı dostu bir arayüzünün bulunması gibi özellikler, Huobi Futures’i popüler hale getiren özellikleri arasında yer alır.

Huobi, en iyi kripto borsaları listesinde yer alan önemli bir platformdur. Düşük işlem ücretli, yüksek likideteli borsa, destek noktasında hızlı çözüm sunan bir platform olduğu için ayrıca kullanıcıları tarafından beğenilen bir platformdur.

Bybit Futures

ByBit kayıt ol

2018 yılında kurulan ByBit, spot alım satıma ek olarak kullanıcılarına vadeli işlem yapma imkanı da sunmaktadır. Kripto para yatırımcıları için vadeli işlemler sunan borsa, Bitcoin, Ethereum, Ripple ve Dogecoin gibi farklı kripto para birimleri üzerinde vadeli işlem yapma imkanı sunmaktadır.

Yüksek kaldıraç oranlarına sahip olan ByBit, düşük komisyon ücretleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir. ByBit futures ekranının kolay kullanıma sahip olması, hem yeni yatırımcılar hem de deneyimli traderler açısından avantaj sunmaktadır.

Kayıt olunması kolay, işlem hacmi yüksek ve yüksek likiditeli ByBit vadeli işlem borsası aynı zamanda kopya ticaret özelliği de sunmaktadır. En iyi vadeli işlem borsaları arasında yer alan ByBit, hızlı ve güvenilir bir platformdur.

MEXC Futures

MEXC kayıt ol

Asya’da bir hayli popüler olan ve son dönemlerde Türkiye’deki yatırımcıların da dikkatlerini üzerine çekmeyi başaran Meksikalı kripto borsası MEXC, kullanıcılarına farklı kripto para birimleri üzerinden vadeli işlem yapma olanağı sunan en iyi vadeli işlem borsaları arasında yer almaktadır.

Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan borsa, kolay işlem yapılması, Türkçe dil desteği sunması gibi farklı avantajlara sahip, en güvenilir kripto uygulamaları arasında yer almaktadır.

Düşük işlem ücretli, yüksek likiditeli bir platform olduğu için son dönemlerin en çok tercih edilen vadeli işlem kripto borsaları arasına giren MEXC, sunduğu cazip avantajlarla kendinden söz ettirmektedir.

Son dönemlerde kripto para birimleri dünyası çok fazlasıyla ilgi görmeye başladı. Doğal olarak artan bu ilgi ile birlikte yatırım yapmak isteyenlerin sayısını arttırmaya başladı. Kripto para yatırımcıları, rağbet gören bu sektörde daha yüksek kazanç sağlana vadeli işlemleri de tercih etmeye başladı.

Kripto vadeli işlemleri, kripto para birimleri üzerinde gelecekteki bir tarihte gerçekleşecek işlemleri önceden belirleyen yatırım yapmaya denir. Bu şekilde yatırımcılar, piyasa fiyatlarının düşeceğini öngörüyorsa kripto para birimlerini düşük fiyatta alabilirler veya fiyatların yükseleceğini düşünüyorsa kripto para birimlerini düşük fiyattan satabilirler.

Fakat kripto vadeli işlemler, spot işlemlere göre çok daha yüksek risk içeren ticaretlerdir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır.  

Kripto Vadeli İşlem Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir yatırımcı, vadeli işlem yapmadan önce bazı kuralları bilmeli ve bunlara göre hareket etmelidir. İşte kripto vadeli işlem yaparken dikkat edilmesi gerekenler.

Yatırım miktarının belirlenmesi: Kripto vadeli işlemler, yüksek riskli yatırım seçenekleridir. Bu nedenle yatırım yapılacak miktarın belirlenmesinde dikkat edilmeli ve sadeve kaybetmeye hazır olunan bir para ile işlem yapılmalıdır.

Risk yönetimi stratejilerinin belirlenmesi: Kripto vadeli işlem yaparken risk yönetimi stratejileri belirlemek önemlidir. Örneğin “stop-loss” emirleri, yatırımcıların zararlarını sınırlamalarına yardımcı olur.

Fiyat hareketlerinin takip edilmesi: Kripto para birimleri, dalgalı ve anlık fiyat değişkenliği yapabilenm dijital varlıklardır. Bu nedenle vadeli işlem yaparken fiyat hareketlerinin takip edilmesi ve doğru zamanda alım-satım yapılması önemlidir.

Borsa seçimi: Kripto vadeli işlem yapmadan önce tercih edilecek borsanın özelliklerine, avantajlarına, vadeli işlem komisyon ücretlerine ve kullanıcı dostu arayüze sahip olup olmadığı incelenmelidir. Buna ek olarak yüksek işlem hızlı olması da seçeceğiniz borsa için önemlidir. Seçiminizi yaparken en iyi vadeli işlem borsaları arasından yapmanız, her anlamda kazançlı çıkmanızı sağlar.

Kripto Vadeli İşlemlerde Likidasyon Nedir, Nasıl Korunur?

Kripto vadeli işlemlerde likidasyon, bir pozisyonun piyasa fiyatlarındaki hızlı ve sert düşüş nedeniyle marj çağrısı yapılması sonucu işlemin kapanmasıdır. Yatırımcının likide olması durumunda hesabındaki tüm bakiyesi kaybolur.

Yüksek risk içerek kripto vadeli işlemlerde likidasyondan korunmak için lk olarak, doğru pozisyon boyutunu belirlemek ve uygun marj gereksinimlerini takip etmek önemlidir. Ayrıca, stop-loss emirleri kullanarak zararları sınırlamak ve riski yönetmek mümkündür.

Bunun haricinde likidasyondan korunmak için aşağıdaki adımları uygulamanız faydalı olacaktır.

 1. Doğru pozisyon boyutunu belirleyin ve uygun marj gereksinimlerini takip edin.
 2. Stop-loss emirleri kullanarak zararları sınırlayın ve riski yönetin.
 3. Fiyat uyarıları ayarlayarak piyasa fiyatlarındaki ani ve büyük değişiklikleri takip edin.
 4. Risk yönetimi stratejisi geliştirin ve yatırımcının tolerans seviyelerine uygun bir risk profili oluşturun.
 5. Yatırım yapmadan önce piyasa araştırması yapın ve potansiyel riskleri değerlendirin.
 6. Farklı kripto para birimleri arasında çeşitlendirin ve portföyü çeşitlendirin.
 7. Gerektiğinde pozisyonlarınızı kapatarak zararları minimize edin.
 8. Takip eden stop-loss emirleri kullanarak karları koruyun.
 9. Güncel piyasa haberlerini ve gelişmeleri takip edin.
 10. Duygusal kararlar yerine mantıklı ve disiplinli bir yaklaşım benimseyin.
 11. Borsa seçerken en iyi vadeli işlem borsaları arasından seçim yapmanız gerekir.

SSS

En iyi vadeli işlem kripto borsası hangisi?

Birçok global kripto borsasında vadeli işlem yapılabilmektedir. Ancak bunlar arasında en güvenilir platformlar; Binance, Gate.io, Huobi, ByBit ve MEXC borsalarıdır.

Vadeli işlemlerde komisyon ücreti ne kadar?

Vadeli işlem borsalarında işlem ücretleri coine göre değişik gösterir. Ayrıca borsalara göre de vadeli işlem komisyon ücretleri değişiklik gösterir.

Likide olmak ne demek?

Likide olmak, bir coin fiyatının yatırımcının belirlediği yönün aksine hareket etmesi sonucu, belirli bir seviyeden sonra tüm varlıkların kaybedilmesi demektir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

YASAL UYARI: Kripto para birimleri, yüksek volaliteye sahip, yüksek risk içeren dijital paralardır. Kripto borsaları değerlendirmesi yaparken, kullanıcı yorumları, işlem ücretleri, güvenlik katmanları gibi özelliklerini değerlendirerek yaptık. Fakat hiçbir borsa ile ortaklığımızın bulunmadığını, bilgilendirmelerin tamamen “araştırma” yöntemi ile elde edilen verilerden oluştuğunu bilmenizi isteriz.

Bunlara da Göz Atın
Verified by MonsterInsights