En İyi Kripto Para Borsaları

Binance

%20 Komisyon İndirimi
 • Türk Lirası Yatırma
 • Türkçe Canlı Destek
 • Yüksek Likidite
indirimli

Gate.io

%25 Komisyon İndirimi
 • Türk Lirası Yatırma
 • Türkçe Destek
 • Yüksek Likidite
indirimli

ByBit

5,030$ Bonus
 • Türk Lirası Yatırma
 • Türkçe Destek
 • Yüksek Likidite
bedava bonus

Huobi

800$ USDT Ödül
 • Kredi Kartı ile BTC
 • Düşük İşlem Ücreti
 • Yüksek Likidite
bedava bonus

MEXC

10$ Ödül
 • Türkçe Canlı Destek
 • Yüksek Güvenlik
 • Yüksek Likidite
bedava bonus

Kripto Para Nasıl Alınır?

Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinleri satın almak için öncelikle güvenilir, hızlı işlem yapılabilen en iyi kripto borsaları arasından seçim yapmak gerekir. Piyasada çok sayıda kripto para borsası bulunduğu için seçim yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında fikir sahibi olmak gerekir. 

YASAL UYARI: Bu yazıda yer alan kripto borsaları, çeşitli kripto borsası inceleme verileri ışığında alınmış olup herhangi bir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Riskler, kullanıcıların kendilerine ait olup kriptotalk.com ailesi, kripto borsalarından sorumlu değildir. 

Spot, vadeli işlem, futures işlem, kripto para çeşitliliği, düşük işlem ücretli, hızlı ve güvenilir en iyi  kripto borsaları hakkında yaptığımız değerlendirmeyi inceleyerek yatırım yapmadan önce doğru bir borsayı seçebilirsiniz. Kriptotalk.com özel indirimleri ile komisyon indirimli borsalara kayıt olabilir, bedava bonus veren borsaları inceleyerek KYC doğrulama karşılığında bedava bonus kazanabilirsiniz. 

Borsa Yatırma Yöntemleri İtibari Paralar Kripto Para Sayısı Siteye Git
Fiat, Coin 3+ 1602+ Kayıt Ol
Fiat, Kredi kartı, Coin 11+ 384+ Kayıt Ol
Fiat, Coin 6+ 346+ Kayıt Ol
Fiat, Kredi kartı, Coin 50+ 588+ Kayıt Ol
Coin 1493+ Kayıt Ol
Coin 48+ 790+ Kayıt Ol
Fiat, Coin 1+ 90+ Kayıt Ol
Fiat, Coin 1+ 90+ Kayıt Ol

Kripto Para Borsası Nasıl Seçilir?

Kripto para borsası; Bitcoin, Ethereum, SHIBA, DOGECoin ve diğer altcoinlerin alınıp satılabildiği yerlerdir. Global ve yerel kripto borsaları olmak üzere iki başlık altında incelenebilecek kripto borsaları, her iki başlık için de önemli bazı veriler incelenerek değerlendirilmesi gereken platformlardır. 

Kripto borsası seçerken aşağıda belirttiğimiz özellikleri değerlendirerek seçim yapmanız, daha sağlıklı ve güvenilir işlem yapmanız açısından faydalı olacaktır;

1- Özellikler ve Güvenlik

Kripto borsası seçerken borsanın sunduğu özellikler ve güvenlik katmanları son derece önemlidir. Borsanın KYC/AML uyumlu olması, özellikle dikkat edilmesi gereken bir husustur. Kayıt esnasında kimlik doğrulama (KYC) isteyen borsalar güvenilirdir ve AML politikalarına uygun hareket etmeleri de yine borsaların güvenilir olduğunu gösterir. 

2- Güvenlik önlemleri

Kripto paralar, yüksek risk taşıyan dijital paralardır. Blockchain teknolojisi kullanılarak üretilseler de borsaların güvenlik önlemleri almaları, güvenilir bir borsada en çok aranması gereken özelliktir. SSL sertifikası, SMS doğrulama, mail doğrulama 2FA (İki Aşamalı doğrulama), mail doğrulama ve fon şifresi gibi özelliklerle kullanıcı verilerini ve varlıklarını güvence altına alan borsaların tercih edilmesi, daha sağlıklı bir seçim olacaktır. 

3- Sigorta Fonu

Kripto borsası seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik ise sigortalama fonudur. Sigortalama fonu; Binance, Gate.io Huobi, KuCoin, MEXC, Coinbase gibi borsalarda bulunan bir özelliktir. Borsalar, gelirlerinin bir bölümünü sigrorta fonuna aktarırlar. Bunun amacı olası bir saldırı durumunda, kullanıcı varlıklarının iade edilmesidir. En iyi kripto borsaları değerlendirmesi yaparken bu özelliğin olmasına dikkat ettik. 

4- İşlem Çiftleri

En iyi kripto borsaları arasından seçim yaparken dikkat etmeniz gereken önemli bir diğer husus ise işlem çiftleridir. Büyük ve global kripto borsaları, çeşitli işlem çiftleri ile alım-satım yapılmasına izin verirler. İşlem çifti, kripto para alırken hangi para birimi ile alım yapacağınızı seçmeye yardımcı olan bir özelliktir. BTC, ETH, USDT başta olmak üzere kripto borsalarının kendi yerel tokenleri ile alım satım yapılmasına izin verilmesi de yine borsaların güvenilir olduğunu gösterir. 

5- Ücretler ve Limitler

En iyi kripto borsaları incelemesi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerin başında ücretler ve limitler gelir. Global olmayan ve yerel hizmet sağlayan bazı kripto borsalarında, yüksek komisyon oranları ile düşük limitler yer alır. Bir borsanın düşük işlem ücretli olması, traderlar açısından fevkalade önemlidir. Gün içerisinde yapılan her alım-satım ve transfer işlemlerinde alınan işlem ücretleri, özellikle yüksek hacimli işlem yapan yatırımcılar için son derece önemlidir. 

Limitler de yine bir borsanın güvenilir olup olmadığını ya da kullanılmaya değer olup olmadığını belirleyen önemli bir özelliktir. Para yatırma ve çekme limitlerinin kısıtlı olduğu borsalar, düşük işlem hacmine sahip borsalardır ve bu borsalarda yapılacak işlemlerin onaylanması daha geç sürer ve bu da yatırımcının zarar etmesine neden olur. 

6- Yatırma/Çekme Ücretleri

Kripto para alım-satımında genellikle itibari para birimleri (TL, USD, Euro) ya da coin ile transfer seçilir. Kredi kartı ile Bitcoin ve altcoin alınabilen borsalard da bulunmaktadır. Ancak genel olarak kredi kartı ile Bitcoin almak, yüksek işlem ücretlerine neden olur. Borsa seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerin başında, borsaların yatırma ve çekme ücretleri konusunda komisyon almamasına ya da çok düşük işlem ücretlerinin alınmasına dikkat edilmelidir. 

Kripto Borsalarına Yatırım Nasıl Yapılır?

Kripto para borsalarına yatırım, 3 farklı şekilde yapılır. Bunlar;

 • İtibari para yatırma (TL, USD, Euro vs.)
 • Coin yatırma (başka borsadaki varlıkların transfer edilmesi)
 • Kredi kartı ile Bitcoin ve altcoin alma. 

En iyi kripto borsaları arasından seçim yaparken, para yatırma seçeneklerinin göz önünde bulundurulması önemlidir.  Bazı kripto borsaları, sadece coin transferi ile işlem yapılabilen borsalardır. Özellikle yeni başlayan ve itibari para yatırmak isteyenler için önerilebilecek borsalar bunlar değildir. Daha fazla para yatırma seçeneği bulunan kripto borsalarında para yatırma işlemleri daha kolay olduğu için bu tip borsaların seçilmesi önemlidir. 

Kripto para borsaları ödeme seçenekleri nelerdir?

 • Banka havaleleri
 • Kredi ve banka kartları
 • Nakit mevduat
 • Kripto para transferleri

Her kripto borsası, yukarıda belirttiğimiz ödeme seçeneklerini desteklemeyebilir. Borsalar, kendilerinin belirledikleri ödeme seçenekleri ile kullanıcılarını destekler. Global hizmet veren Binance, Gate.io ve ByBit gibi kripto borsaları, Türkiye’de kullanıma sundukları uygulamaları ile Türk yatırımcılarının anlaşmalı oldukları bankalar üzerinden para yatırmalarına ve çekmelerine izin vermektedir. En iyi kripto borsaları arasında yer almalarındaki önemli bir diğer neden de budur. 

Kripto para borsaları ücretleri nelerdir?

Kripto para borsaları ücretleri, işlem yaparken alınan komisyonlar ya da yatırma/çekme işlemi yaparken kestikleri işlem ücretleridir. Düşük işlem ücretli kripto borsaları, yatırımcılar tarafından daha çok tercih edilen platformlardır. Peki, kripto para borsalarında uygulanan işlem ücretleri nelerdir?

Para yatırma ücretleri (deposit)

Yukarıda önerdiğimiz en iyi kripto borsaları, para yatırma ücreti (deposit) talep etmezler. Ancak bazı borsalarda, para yatırma ücreti de talep edilmektedir. Bu tip borsalar, genellikle yerel hizmet sağlayan borsalardır. 

İşlem ücretleri (Transaction)

İşlem ücreti, birçok borsa tarafından sabit bir değerde alınır. Ancak borsalarda işlem ücretleri, yatırımcının piyasa alıcı ya da piyasa yapıcı olmasına göre, referans linki ile kayıt olmasına göre, kripto borsasının yerel tokenini tutmasına göre veya aylık işlem hacmine göre değişiklik göstermektedir. En iyi kripto borsaları olarak sizlere sunduğumuz borsalar, düşük işlem ücretli kripto borsalarıdır. 

Para Çekme ücretleri (withdrawal)

Kripto borsalarında alınan işlem ücretlerinden bir diğeri de para çekme ücretleridir. Bazı borsalarda para çekme ücreti talep edilmezken, genel olarak borsalarda withdrawal ücreti alınmaktadır. Genellikle sabit bir ücret kesintisi yapılır. Türk kripto borsalarında da global kripto borsalarında da para çekme işlem ücretleri genellikle sabittir. 

Kripto Para Borsaları Güvenli mi?

Kripto yatırımına başlamadan önce tercih edilecek borsa hakkında detaylı bir inceleme yapılması önem taşır. Her borsa elbette reklamlarında “güvenilir” olduğunu söyler. Ancak kullanıcı yorumlarını incelemek, borsa hakkında yapılan şikayetleri dikkate almak, sosyal medya hesaplarından kullanıcıların borsalar hakkında yaptıkları değerlendirmeleri incelemek, kripto borsaların güvenilir olup olmadıkları hakkında yatırımcıya bilgi verir. 

Peki, kripto borsası seçerken hangi parametrelere dikkat edilmesi gerekir?

 • Borsaların denetlenmesi: Kripto borsaları, her ülkede denetlenmese de merkezi olduğu ülkelerde denetlenir. En iyi kripto borsaları listesinde verdiğimiz borsalar, faaliyette oldukları ülkelerin yasalarına ve AML politikalarına uygun şekilde faaliyet sürdüren borsalar oldukları için güvenlir bir şekilde işlem yapabilirsiniz. 
 • Araştırma yapın: Borsalarda hesabınızı açmadan önce yukarıda da belirttiğimiz gibi borsalar hakkında kullanıcıların yaptıkları yorumları değerlendirin. Tabi her kullanıcının yorumu dikkate alınmamalıdır. Bazen art niyetli olarak da borsalar şikayet edilebilir. Bu tip yorumları ayrıştırabilmek için birçok platformdan borsaları incelemek daha sağlıklı sonuç verir. 
 • Uyarıları dikkate alın: Kripto borsası seçiminde, kullanıcıların borsa hakkında yaptıkları değerlendirmeleri mutlaka inceleyin. Örneğin para çekme süresinde sıkıntı yaşatan borsalardan uzak durmanız gerekir veya transfer işlemleri çok ağır işleyen borsalar da yine uzak durulması gereken kripto borsalarıdır. Bu tip problemlerin olup olmadığını şikayetvar, ekşişsözlük veya Twitter gibi sosyal medya platformlarından kullanıcıların borsa hakkında yaptıkları yorumları inceleyerek öğrenebilirsiniz. 
 • Borsanın URL’sini inceleyin: Kripto borsası seçimi yaparken ya da giriş yaparken site adresini mutlaka inceleyin. “http” yerine “https” olarak başlayan bir adres olduğundan emin olun. Bazen, oluşturulan sahte kripto borsalarına da denk gelebilirsiniz. Bu nedenle özellikle tarayıcı üzerinden giriş yaparken borsanın adresinin doğru olduğundan emin olmalısınız. 

Yukarıda sunduğumuz önerilere ek olarak yeni açılmış bir kripto borsasında işlem yapmayı düşünüyorsanız acele etmeyin. Daha önce yatırım yapmış kullanıcılara ulaşın; işlem ücretleri, işlem çiftleri, güvenlik katmanları, para yatırma ve çekme işlemlerinde yaşadıkları tecrübeleri inceleyerek karar verin. 

Kripto Para Yatırımına Nereden Başlamalıyım?

Yukarıda anlattığımız detayları inceleyerek kripto para yatırımına başlayabilirsiniz. En iyi kripto borsaları hakkında bilgi edinirken işlem ücretleri, transfer süreleri, işlem hızı gibi özellikleri göz önünde bulundurarak karar vermeniz gerekir. Tüm bunları tamamladıktan sonra sizin için uygun olan bir kripto borsasında hesabınızı oluşturun ve yatırım yapmaya başlayın. 

ÖNERİ: Kripto yatırımı yapmayı düşünüyorsanız varlıklarınızı tek bir borsada bekletmek yerine birkaç borsada hesap oluşturarak varlıklarınızı bölmeniz daha güvenli olur. Borsaların kapanması ya da batması gibi durumlarda veya hack saldırısına uğraması durumunda farklı kripto borsalarına kayıt olmanız, zararınızı minimize etmenize yardımcı olacaktır.  

SSS

Borsaların listeledikleri kripto para birimleri, aynı olmayabilir. Yukarıda verdiğimiz tabloda gördüğünüz üzere kripto para birimi sayısı, borsalarda farklıdır. Ancak genel olarak Bitcoin, Ethereum ve USDT para birimleri, tüm kripto borsalarında vardır. 

En iyi kripto para borsaları; Binance, Gate.io, Huobi, KuCoin, ByBit, MEXC, ICRYPEX ve Bitexen kripto borsalarıdır. Hızlı işlem ve düşük işlem ücretli olmalarından dolayı bu borsalar daha fazla tercih edilmektedir. Ayrıca bu borsalar, referans linki ile kayıt olan kullanıcılarına sürpriz ödüller sunmaktadır. 

Coin borsası seçerken, hızlı işlem, düşük komisyon ücretli ve yüksek likiditeli bir borsa olmasına dikkat edin. Binance, Gate.io, Huobi, KuCoin, ByBit, MEXC, ICRYPEX ve Bitexen kripto borsaları, bu konuda tercih edebileceğiniz güvenilir coin borsalarıdır. 

YASAL UYARI: Kripto para birimleri, yüksek volaliteye sahip, yüksek risk içeren dijital paralardır. Kripto borsaları değerlendirmesi yaparken, kullanıcı yorumları, işlem ücretleri, güvenlik katmanları gibi özelliklerini değerlendirerek yaptık. Fakat hiçbir borsa ile ortaklığımızın bulunmadığını, bilgilendirmelerin tamamen “araştırma” yöntemi ile elde edilen verilerden oluştuğunu bilmenizi isteriz.