$ 165.680

0.58%
Market Değeri $17,487,616,542.000
Hacim 24H 566769 ETH
Açılış 24H $164.720
Düşük/Yüksek $160.160 - $173.730
Açıklama

Ethereum (ETH) Nedir?

 İlk defa Kuzey Amerika Bitcoin Konferansında kurucusu Vitalik Buterin tarafından tanıtımı yapılan ve kendilerinin bile beklemediği büyük bir ilgi ile karşılaşan Ethereum dışarıdan bakıldığında bir “ altcoin ” gibi görünse de aslında diğer altcoinlere nazaran çok daha fazla yenilik içerin bir sistem.

Tek bir cümle ile açıklamak gerekirse, Ethereum Projesi, ana güç kaynağı ETH (kripto para) olan bir Kripto İşletim Sistemidir. Bitcoin’in blockchain mantığından yola çıkılarak oluşturulan Ethereum platformu, kendisine ait özel bir yazım dili kullanarak bu işletim sistemi üzerinde “merkezi olmayan” yazılım protokolleri geliştirilmesine olanak sağlamaktadır. Bu protokoller sayesinde aynı ana işletim sistemi içerisinde ve tek bir blockchain üzerinden kabul edilmiş kontratlar kullanarak binlerce altcoin yaratmak mümkün olabilecek. Çoğu insan Ethereum’u şu şekilde tanımlıyor:  “Bitcoin Vol 2” 

Özellikler

Ethereum, insanların blockchain teknolojisini kullanarak merkezi olmayan uygulamaları (Đapps) kolayca yazmasına izin veren bir platformdur. Merkezi olmayan bir uygulama, kullanıcılarına belirli bir amaca hizmet eden, ancak uygulamanın kendisinin mevcut herhangi bir tarafa bağlı olmadığı önemli bir özelliği olan bir uygulamadır. Belirli bir tarafın hizmetlerini satmak veya sunmak için bir ön uç görevi yapmaktan ziyade, bir Đapp, bir etkileşim aracının farklı taraflarındaki insanlar ve kuruluşlar için herhangi bir merkezi aracı olmaksızın bir araya gelmek için bir araçtır.

Teknoloji

Merkezi Olmayan Uygulamalar veya DApps, Ethereum‘un geliştirilmesinin ardındaki itici güçtür ve aynı zamanda Dünya Bilgisayarı olarak da bilinen Ethereum sanal makinesinde çalışırlar. Bu sanal makine Ethereum’un tanımlayan gelişmesidir ve uygulamaların blockchain üzerinde çalışmasına izin verir.
“Neden merkezi olmayan bir sistem?” Bölümünde tartışıldığı gibi, merkezi sistemler tek hata noktalarından muzdariptir. EBay’e bir şey olursa ve yedekleri olmadıysa, kazanılan başarınızın tüm kanıtlarını kaybedersiniz. Dağıtılmış Uygulamalar blok zincir üzerinde çalışır ve tüm Ethereum kullanıcıları arasında dağılan verileri korumak için bunu kullanır . Veri kümeleri, herkes tarafından erişilemeyecek şekilde şifrelenir, ancak herkes ihtiyaç olduğunda veriyi doğrulayabilir ve doğrulayabilir.
Çevrimiçi kumardan tahmin pazarlarına ve sosyal medya platformlarına kadar çok sayıda DApp var ve büyük ihtimalle gelecek daha çok şey var.

DAO
Akıllı sözleşmeler, Ethereum ekosisteminin ve platformunun temelini oluşturur: birisi kural ve tetikleyicilerle bir sözleşme oluşturur ve tetikleyici olay gerçekleştiğinde akıllı sözleşme yürürlüğe girer, tüm kurallar uygulanabildiği sürece.
Merkezi olmayan Özerk Teşkilatı gelecekteki tüm Dapp gelişimi için fon sağlama amacıyla bir merkezi olmayan girişim sermayesi fonu oluşturmak için gittiğini akıllı sözleşme: ya DAO, Ethereum akıllı sözleşme ve sanal makine ekosistemin tacı olacaktı. İnsanlar DAO’ya yatırım yapacaklar ve hangi DApp’ların finanse ettikleri ve oy kullanmadıkları oylamalarına izin verilecek.
DAO 30 Nisan 2016’da başladı ve 28 gün içinde 150 milyon dolar değerinde ETH birikti. Saldırı 17 Haziran 2016’da gerçekleşti ve tüccarların DAO’dan ayrılmalarında bir boşluk bırakarak çalıştı. Eğer DAO’dan (tüccar olarak) ayrılmak isterseniz, işlem yaptığınızda (bir çeşit paydaş sistemi) verdiğiniz DAO jetonlarını iade ettikten sonra satın aldığınız tüm ETH’leri almanıza izin verildi.

Mkt.Cap $ 17,487,616,542.00 Hacim 24H 566,769.00 ETH
Pazar Payı 9.74% Toplam Arz 24H 0.00000000 ETH
Sağlama Tipi PoW Açılış $ 164.72
Düşük $ 160.16 Yüksek $ 173.73
Tarih Fiyat Hacim