$ 3.690

0.54%
Market Değeri $3,833,334,625.000
Hacim 24H 1773640 EOS
Açılış 24H $3.670
Düşük/Yüksek $3.620 - $3.730
Açıklama

EOS Nedir? Eos İşletmelere yönelik blok zinciri yazılımları geliştiren Block.one’ın ilk projesi olan  EOS, web tabanlı uygulamalara benzer kurumsal blok zinciri uygulamaları geliştirilmesini sağlayan, ticari ölçekte merkezi olmayan uygulamaları destekleyen bir işletim sistemidir.  Ancak EOS hala büyük ölçüde kavramsal olduğundan, Ethereum (ERC-20) üzerinde yürütülmektedir. 

EOS üzerinde, merkezi olmayan global ölçekte projeler geliştiren  ve destekleyen kurumlar  EOS blok zincirinin sağladığı güvenlik, doğruluk ve  şeffaflıktan yararlanırlar.  
Yüksek işlem maliyetleri ve düşük  iş hacmi nedeniyle eleştirilen Ethereum'a  alternatif olarak gösterilen veya  yeni “Ethereum” olarak değerlendirilen EOS, işlem ücreti olmaması ve  sonsuz ölçeklenebilme kapasitesyle diğer blok zincirlerden ayrılıyor.  EOS blok zincirinde kullanılan kripto paraya da EOS adı veriliyor.

Özellikler

Steem ve Bitshares ile çok büyük bir başarı yakalayan Dan Larrimer, bu projede de pek çok yeniliğin peşinde koşarak, EOS'a diğer blok zincirlerde rastlanamayan özellikler ekledi. EOS blok zinciri, akıllı sözleşme, kripto paranın yanı sıra, Steem ve Bitshares'de uygulanan saniyede 10.000 üzerinde işlem yapma kapasitesi gibi Dan Larrimer ve ekibinin özgün buluşlarını içeriyor. 

EOS'da bulunan delege edilmiş POS (proof of stake) adı verilen özellik sayesinde kullanıcı hesapları anahtarlardan ayrılmıştır. Kullanıcının özel anahtarı başka bir kişinin eline geçtiğinde, Bitcoinde olduğu gibi hesabı da ele geçirilmiş olmaz. Paralel İşlem Yapabilme (Parallel Processing) özelliği, EOS'da başlatılan uygulamaların sistemdeki kurallara göre dondurulabilmesini ve değiştirilebilmesini sağlar. Merkezi Olmayan İşletim Sisteminde blok zincir teknolojisini kullanılarak akıllı sözleşmeler kolayca programlanabiliyor. Öte yandan EOS blok zinciri, diğer blok zincirlerde olmayan,  "çok-parçacıklıya benzer yapıda" bir ortamda çalışabilme olanağı sağlıyor. EOS işletim sistemi kolayca yükseltilebilir olduğu için uygulama geliştirciler EOS’un yardımıyla, üst sürümlere yükseltilebilir sistemleri hazırlayabilirler. Asenkron (eş zamanlı olmayan) akıllı sözleşme iletişimi özelliği sayesinde EOS, kendisinden daha yavaş  blok zinciri protokolleriyle iletişim kurabiliyor. Sadece EOS’a özgü olan bu özelliğin mevcutların yerini alacak kuruluşlar çağına geçişi sağlayacağı düşünülüyor. EOS ayrıca zincir içi  yönetişim gibi bir yeniliği de sahip.

Mkt.Cap $ 3,833,334,625.00 Hacim 24H 1,773,640.00 EOS
Pazar Payı 2.7% Toplam Arz 24H 1,000,000,000.00 EOS
Sağlama Tipi DPoS Açılış $ 3.67
Düşük $ 3.62 Yüksek $ 3.73
Tarih Fiyat Hacim